ERGENLİK DÖNEMİ PSİKOLOJİK DESTEK

Randevu Hattı 0212 466 1050

Ergenlik Dönemi Psikolojisi

Ergenlik insan yaşamının en önemli gelişimsel geçiş dönemlerinden biridir. Bu dönem, bireylerin iç dünyalarında, dış görünümlerinde, duygu durumlarında önemli değişikliklerin yaşandığı bir dönemdir. Bu hızlı değişime bağlı olarak bu dönem, ergenin anlaşılmaz tutum ve davranışlarının çoğalabildiği, depresif duygurum bozukluklarının yaşandığı, akademik alanda güçlüklerin olabildiğince arttığı bir dönemdir.

Ergen Ne Hisseder, Nasıl Davranmak İster?

  • Ergenin genel olarak duygularında istikrarsızlık olduğu görülür. Bir gün önce çok mutlu ve enerjik olan ergen ertesi gün kabuğuna çekilmiş ve bitkin olabilir.
  • Bu dönemde ergen duygularını çok dolu ve coşkulu yaşar.,
  • Diğer dönemlere göre daha yoğun hayal kurar ve gerçekten zaman zaman uzaklaşır.
  • Ergen zaman zaman yalnız kalma isteği içinde olabilir.
  • Ergen kendini yorgun hissedebilir, buna bağlı olarak çalışmaya karşı isteksizdir.
  • Ergen yaşadığı bedensel değişimlere bağlı olarak çekinebilir ve kendini saklama ve bu değişimlerden çevreyi haberdar etmeme isteği içinde olabilir.
  • Yeni şeyler deneme merakı artmıştır.
  • Bu dönemde arkadaş çok önemli bir noktadadır. Bu nedenle arkadaş seçimi konusunda ergenin dikkatli olması ve ailenin hassas davranması gerekir.
  • Bu dönemde ergenin fark edilme ve takdir edilme ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacını aile içinde gideremeyen ergen, farklı arkadaş gruplarında bu ihtiyacını giderebilir.

Ergenlikte Kişi:

Özgüven problemi, karşı cinsle ilgili yaşanan problemler, okul ve aile içi problemler artabilir. Bu dönem depresyonları genellikle kısa süreli yaşanır ve müdahale gerektirmeyebilir. Bunlar dışında ergen zaman zaman öfke patlamaları yaşayabilir. Bu esnada onunla konuşmaya çalışmak anlamsızdır. Sakinleşmesini beklemek gerekir. Yeme bozuklukları ise bir başka sorundur. Özellikle çok yemek yeme veya yemeği reddetme ve sürekli, kilolu olduğunu düşünme ergende aşılması gereken sorunlardandır. Bu durumlarda ergenin üstüne gitmemek gerekir. Üstüne gidilirse kendini daha kötü hisseder.

Bu dönem bir geçiş dönemi olduğu için sürecin iyi yönetilmesi zorunludur. Dönemin gelişimsel seyri bilinmediği zaman yanlış tutum ve davranışlar yetişkşin dönemini etkileyebilir. Ergenlerle iletişim ebeveynlerin bilgisi sürecin etkili yönetilmesini sağlar.

Ne zaman Psikolojik Destek Gerekiyor?

Eğer kendi çözüm yollarınız sonuç üretmiyorsa, nasıl davranmanız gerektiği konusunda bir fikriniz yoksa, profesyonel destek almanızda yarar vardır.

Kurumumuzdan randevu almak için 0212 466 1050 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

ERGEN TERAPİSİ UZMANLARI

Uzm. Psikolog Çiğdem KINIK

Yetişkin Aile ve Çift Terapisti Randevu Hattı 0212 872 0373 Uzman Psikolog Çiğdem KINIK İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nü 2009 yılında tamamladıktan sonra 2013 yılında Klinik-Sağlık Psikolojisi yüksek lisansını yaparak uzman psikolog unvanı almıştır. [...]

Uzm. Psikolog Naciye TOKAÇ

Yetişkin Aile ve Çift Terapisti, Cinsel Terapist Randevu Hattı 0212 872 0373 Uzman Psikolog Naciye TOKAÇ Psikoloji eğitimini 2004 yılında Haliç Üniversitesi’nde Yök Burslu olarak tamamlayan TOKAÇ, 2008 yılında Haliç Üniversitesi Uygulamalı Genel [...]

Psikolog Dr. Burcu TÜRK

Yetişkin Aile ve Çift Terapisti Randevu Hattı 0212 466 1050   Psikolog Dr. BURCU TÜRK İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden 2005 yılında mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü’nde Sosyal Bilimler Anabilim Dalı’nda [...]

Yrd. Doç. Dr. Klinik Psk. Dr. Volkan KOÇ

EMDR, BDT, Yetişkin Aile ve Çift Terapisti Randevu Hattı 0212 466 1050   Dr. Volkan KOÇ - Klinik Psikolog - Yetişkin Terapisti,  Aile ve Çift Terapisti Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Psikoloji bölümünde [...]

Uzm. Psikolog Ebru Kaplanoğlu AYSU

Çocuk ve Ergen Psikoloğu, Oyun & Aile Çocuk Terapisti Randevu Hattı 0212 466 1050   Ebru Kaplanoğlu AYSU - Uzman Klinik Psikolog 2009 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuştur. Lisans eğitimi sırasında Balıklı [...]

2017-01-02T09:28:06+03:00
Bizi Arayın